wyszukiwanie zaawansowane
1 » Barwa światła - czy jest ważna?2

Kontakt

  • MeaLux
    Wrzeciono 51A/15
    01-950 Warszawa
    NIP: 118-093-85-75
  • E-mail:biuro@mealux.pl
  • Telefon501-637-963

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Barwa światła - czy jest ważna?



BARWA ŚWIATŁA - czym kierować się przy wyborze?

Wszystkie źródła światło emitują światło o określonej barwie. Prostymi słowami można powiedzieć że istnieją różne odmiany światła białego "Biel nie zawsze jest biała". Barwę emitowanego światła określa temperatura barwowa. Mierzona jest ona w Kelwinach. Im wyższa wartość temperatury barwowej, tym światło wydaje się chłodniejsze i wpada w odcień niebieski. Im niższa jest ta wartość, tym światło wydaje się cieplejsze i wpadające w "żółty".
alt

Barwa światła ma wpływ na to jak postrzegamy nasze otoczenie, przedmioty i osoby. Ma również olbrzymi wpływ na nasze zachowanie, może nas mobilizować do pracy lub skłaniać do wypoczynku. Dlatego przy wyborze żarówek halogenowych, świetlówek czy też żarówek LED, warto zwrócić uwagę na parametr jakim jest właśnie barwa światła.

Barwa ciepła ma temperaturę barwową poniżej 3300K, a zimne powyżej 5500K. Ciepłe światło ma działanie uspokajające, relaksujące, wyraźnie nas rozluźnia i wprowadza pogodny nastrój. Im światło jest cieplejsze, tym mamy większe wrażenie przytulności, spokoju i bezpieczeństwa. Chłodna barwa światła natomiast ma wpływ pobudzający do pracy, motywuje nas i skłania do działania oraz wzmacnia naszą koncentrację.
alt

W zależności od funkcji wnętrza, możemy stosować różne barwy światła aby stworzyć w nich odpowiednią atmosferę i podkreślić ich charakter. W strefach przejściowych, ciągach komunikacyjnych, korytarzach możemy zastosować barwę ciepło-białą w zakresie między 3000-4000K. W miejscach w których zamierzamy wypoczywać np. sypialnia powinniśmy stosować barwę ciepłą 2700-3000K, taka barwa sprawi iż sypialnia będzie wydawać się jeszcze bardziej przytulna i relaksująca. Barwy ciepłe są bardzo dobrym wyborem do wnętrza domu. Barwy chłodne można wykorzystać w łazience która jest utrzymana w chłodnej kolorystyce aby jeszcze bardziej podkreślić właściwe kolory, oraz na zewnątrz domu np. do podświetlania elewacji budynku.
Niektóre barwy światła mogą mieć swoje specjalne zastosowanie. Barwy dzienne bardzo dobrze sprawdzają się w reklamie oraz do oświetlania akwariów. Istnieją też specjalne barwy świetlówek które służą do oświetlania wnętrz lad chłodniczych, Osram oznaczał taką barwę świetlówek jako 76 Natura a Philips 79. Takie świetlówki podkreślały kolor czerwony dzięki czemu mięso i wędliny prezentują się bardziej "apetycznie".

Wskaźnik oddawania barw

Bardzo ważnym parametrem jest również wskaźnik oddawania barw - czyli w jaki sposób będziemy postrzegać kolory które zostaną oświetlone danym źródłem światła. Najlepszy wskaźnik posiada naturalne słońce oraz tradycyjne żarówki i żarówki halogenowe, gdzie wskaźnik ten wynosi Ra=100. Większość świetlówek i żarówek posiada wskaźnik powyżej 80 i takie źródła należy wybierać, aby wskaźnik ten nie miał mniejszej wartości. Dzięki temu przekłamania kolorów będą jak najmniejsze. Czasem po oznaczeniach wyrobu możemy od razu zorientować się jki mają wskaźnik i jaką barwę światła np. 827 - pierwsza cyfra oznacza wskaźnik oddawania kolorów (80-82) natomiast dwie pozostałe barwę światła 2700K. W taki sposób wielu znanych producentów oznacza swoje źródła światła, między innymi Osram czy Philips.
alt

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl